Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kroje, ve kterých vystupuje soubor

"KRUŠPÁNEK"

Na této stránce, bychom vás chtěli seznámit s kroji, ve kterých vystupujeme. Tyto kroje, které zde uvádíme jsou jen část toho, co se v naší obci nosí a užívá.

Krojové varianty pro děvčata:Obrazek

Pracovní (manka): malé rukávečky nebo košile, modrá kordulka, 1-2 spodničky, červená kanafaska, modrá zástěra, nízké černé boty, zapletený cop s červenou mašlí nebo šátek na "babku", hnědé silonky.

ObrazekPo bíle:  malé rukávečky od manky (nebo spodní bílé rukávce), parádní kordulka, 2-3 spodničky, červená kanafaska, bílá zástěra (ne kocúrka), nízké černé boty, cop s bílou mašlí, opásaná bílou mašlí, hněObrazekdé silonky.

Polosváteční (dožínkový): spodní a vrchní bílé rukávce, parádní kordulka, 2-3 spodničky, štofka, hroznovka, vínovka nebo plyška kanafaska, kocúrová zástěra, vysoké vyšívané drapené boty (můžou být i nízké), opásaná bílou mašlí, na hlavě gargula a šatka uvázaná na rožky, černé silonky.

ObrazekSváteční po bíle: spodní a vrchní bílé rukávce, parádní kordulka, 3-4 spodničky, pávka, bílá kocůrová zástěra, bílá mašle na opásání, bílý obojek, vysoké boty (můžou být i nízké), na hlavě drůžení nebo gargula a červený zarejděný šátek, černé silonky.                                

Parádní kroj (plný): spodObrazekní bílé rukávce, vrchní černé rukávce, parádní kordulka,  3-4 spodničky, pávka černá vyšívaná zástěra (fěrtůšek), vyšívaná mašle na opásání, černý obojek, vysoké boty, na hlavě drůžení nebo gargula a černý zarejděný šátek, černé silonky.

Zimní sváteční kroj: 3-4 spodničky, štofka, hroznovka, vínovka nebo Obrazekplyška kanafaska, kocúrová zástěra, kacabaja, černé silonky, vysoké boty (nebo černé civilní zimní boty), na hlavě gargula, střapčák šátek uvázaný na rožky nebo "turečák" uvázaný do zadu tzv. na "babušu"

====================================================

KrojovéObrazek varianty pro chlapce:

Pracovní kroj: červeně vyšívaná košela, lněné kalhoty - třaslavice, modrá zástěra, chodí se na boso nebo nízké boty starší chlapci holénky (vysoké kožené boty), na hlavě slamák, klobúk nebo prostovlasý Polosváteční: červeně vyšívaná košela tzv. kocúrová, mladší chlapci třeslavice a nízké boty, starší chlapci nohaviceObrazek a vysoké boty - holénky, vyšívaný kapesník

Parádní kroj: černě vyšívaná košela, kordulka, dlouhá mašle, mladší chlapci třaslavice, vyšívaný kapesník a boty, starší chlapci nohavice, vyšívaný kapesník a holénky, na hlavě nastrojený klobouk s kohoutími péry.

Zimní sváteční kroj: červeně vObrazekyšívaná košela, třaslavice nebo nohavice dle věku nizké nebo vysoké černé boty, vyšívaný kapesník, sukený kabátek (lajbl) nebo kožíšek, na hlavě baranici.

 

 

 

Do krojů se u nás oblékají děti již od jednoho roku a pokud jim to vydrží, tak v něm můžou chodit až do svého stáří.

 Některé kroje jsou společné pro všechny věkové skupiny a další jsou určeny jen pro určitou věkovou skupinu a k určité příležitosti jak církevní tak světské.

V naší obci se dochovalo díky obětavým občanům ještě spousta krojů a krojových doplňků, jen malou část se Vám pokusíme přiblížit na této stránce.

 

Obrazek

 

Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

 

 

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazek