Jdi na obsah Jdi na menu
 


       SVATOBOŘICE - MISTŘÍN

Obrazek

     Jižní Morava je rozdělena na několik regionů. Do oblasti kolem kulturně společenského centra města Kyjova patří i naše obec Svatobořice-Mistřín, která se nachází na jihovýchodě jihomoravského kraje na pomezí se Slovenskem asi 3 km jihozápadně od Kyjova.

     První písemná zpráva o Svatobořicích pochází z roku 1349, o Mistříně z roku 1228. Stejný osud sdílely obě obce již od roku 1698. Proto se v roce 1964 obce sloučily a vytvořily společnou obec Svatobořice-Mistřín.

Obrazek

          V obci se udržují bohatě folklórní tradice. Po stránce národopisné patříme do oblasti Slovácka, které je známé typickou lidovou architekturou. Charakteristickým znakem je zděný vstupní výstupek tzv.žudro chránící hlavní vstup do domu. Pro zvýraznění je žudro a prostor kolem oken vymalován lidovým ornamentem.

ObrazekObrazekObrazek

   

Historické stavby a sochy v naší obci:Obrazek

Barokní kostel Navštívení Panny Marie v Mistříně. Poprvé byl vysvěcen 2.7.1743 od roku 1767 se stavěla kostelní věž a spolu s hřbitovem kolem kostela byla vysvěcena 10.8.1770. V letech 1936 a 1937 byl farní kostel rozšířen a znovu vysvěcen 17.11.1940.Obrazek

Svatobořická zvonice byla postavena roku 1719 na rozhraní tehdejšího panského dvora a obce. Věž zvonice již v té době měla sluneční hodiny a v přízení je dodnes malá kaplička. Poblíž zvonice ještě dnes stojí čtveřice původních vinných sklepů. 

Nejstarší kaplička z roku 1700 je ve Zmole, další se nachází ve Vrbátkách a třetí postavená v roce 1866 je v Mistříně směrem na Šardice (Zmola a Vrbátky část obce Svatobořice).

ObrazekObrazekObrazek

     SvatobObrazekořické opice se nazývají dvě kamenné sochy římskObrazekého boha Januse se dvěma tvářemi. Jsou umístněny na pilířích do vjezdu bývalého panského dvora. Nejstarší zmínka o nich je z poloviny 17.století. Podobná socha se nachází také v milotickém zámeckém parku.

Socha sv. Floriána stojí v blízkosti svatobořických opic. Tuto sochu vytvořil v roce 1745 vídeňský sochař Jan Kryštof Schletterer. Uprostřed obce na rozcestí se nachází sousoší sv. Anny pocházející z roku 1791. Toto sousoší vytvořil brněnský sochař Andreas Schweigl. Socha sv. trojice se nachází v Mistříně v části Vyhnálov, tuto sochu dal zhotovit rolník Jan Hudec roku 1875.

 ObrazekObrazekObrazek

Původní a obnovené lidové domy ve Svatobořicích -Mistříně

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Další aktuální informace o dění v naší obci a regionu se dozvíte na www stránkách obce a STK (SlováckáTiskováKancelář), proto neváhejte a čtěte, co se děje nového.